42. WAPM "Syn Was Wyzwoli" grupa Biała Duszpasterstwo Akademickie Św. Krzyż
16 sierpnia 2022

42. WAPM "Syn Was Wyzwoli"

42. WAPM "Syn Was Wyzwoli" grupa Biała Duszpasterstwo Akademickie Św. Krzyż

5 sierpnia 2022 r. już po raz kolejny grupa Biała związana z naszym DA wyruszyła na pątniczy szlak, by po 10 dniach pielgrzymowania dotrzeć przed obraz Matki Bożej w klasztorze Jasnogórskim w Częstochowie. W tym roku w naszej grupie pielgrzymowało blisko 120 osób.

 

42. Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitarną rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w kościele św. Anny w Warszawie, skąd w skwarze dnia wyruszyliśmy na pierwszy etap naszej wędrówki. Cała trasa pielgrzymki liczyła ok. 300 km. Dziennie pokonywaliśmy 25-42 km w 5-6 etapach. Zmierzając do Jasnogórskiej Matki, odwiedzaliśmy kilka Maryjnych Sanktuariów: w Niepokalanowie, Szymanowie, Miedniewicach, Smardzewicach oraz w Gidlach.

W dobrym przeżyciu tych wyjątkowych rekolekcji w drodze pomagali nam Księża Misjonarze św. Wincentego a Paulo: ks. Artur Pająk oraz ks. Piotr Maćkowiak, a także s. Justyna SM. Wsłuchując się w słowa konferencji, różnorodnych modlitw i nauk, niejednokrotnie można było zapomnieć o towarzyszącym bólu, a przede wszystkim poznać i zrozumieć sens naszego pielgrzymowania. Zgodnie z tegorocznym hasłem pielgrzymki „Syn Was Wyzwoli”, w naszych refleksjach skupiliśmy się na uwolnieniu od czegoś, co krępuje nasze ruchy, czyny, tak aby stać się człowiekiem wolnym, otwartym i bożym.

 

Pielgrzymka z grupą Białą to nie tylko całodzienna wędrówka, ale również wspólna integracja wieczorami, wzajemna pomoc przy rozkładaniu namiotów, przygotowywaniu posiłków oraz opatrywaniu obolałych nóg. Dołączając do wieczornych tańców niejeden pielgrzym zapominał o doskwierających  bąblach czy bolących kostkach.

 

Mimo iż kolejna pielgrzymka za nami, obfitość jej łask będziemy doświadczać jeszcze przez długi czas. Kolejnych pątników zapraszamy do uczestnictwa w 43. WAPM już w sierpniu 2023 r.

 

A oto kilka ciekawostek na temat Grupy Białej:

  • Do wykarmienia Grupy Białej na kolację wystarczy 15 kg Kiełbasy.
  • Spragniona Grupa Biała podczas  upalnego dnia na jednym postoju potrafi wypić do 36 l wody.
  • W trakcie Pielgrzymki ułożyliśmy 10 zwrotek naszego nowego hymnu.
  • Najmłodszy uczestnik brat Łukasz – 10 lat.