16 sierpnia 2023

43. WAPM "Pan mój i Bóg mój"

Sierpień to szczególny miesiąc dla naszego duszpasterstwa. Jeszcze odpoczywamy na wakacjach, a jednak już brakuje nam wspólnych spotkań. Postanowiliśmy więc spędzić razem wyjątkowy czas Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitarnej.

 

Jak co roku członkowie Duszpasterstwa Akademickiego i Postakademickiego Świętego Krzyża postanowili wyruszyć do Częstochowy. Tworząc grupę Białą wzięliśmy udział w 43. WAPM pod hasłem „Pan mój i Bóg mój”. Nasze rekolekcje w drodze trwały 10 dni, w czasie których, bez względu na warunki pogodowe, pokonaliśmy ponad 300 kilometrów. Tradycyjnie trasa prowadziła przez najpiękniejsze sanktuaria maryjne: Niepokalanów, Miedniewice, Boguszyce, Krzemienicę, Inowłódz, Smardzewice, Sulejów, Przerąb, Gidle oraz Mstów.

 

Naszą rozśpiewaną grupę prowadzili Księża Misjonarze św. Wincentego a Paulo. Przewodnikiem w tym roku był ksiądz Jan Pracki, bardzo mocno wspierany przez księdza Piotra Maćkowiaka. Razem z nami szły także Siostry Szarytki: s. Justyna i s. Julia. Codzienne konferencje, słuchanie Ewangelii, wspólne modlitwy i śpiew pomogły nam rozwijać relacje z Bogiem. Niejednokrotnie refleksje duchowe pochłaniały nas tak bardzo, że zapominaliśmy o trudach wędrówki.

 

Pielgrzymowanie w Grupie Białej jest wyjątkowe pod wieloma względami, wspólne śniadania i kolacje bardzo integrują tworzącą się wspólnotę. Wieczorne integracje, to nie tylko rozmowy i tańce, lecz także pomoc przy rozkładaniu namiotów i opatrywaniu bolących odcisków.

 

Ból i trud 43. WAPM już za nami, we wspomnieniach tylko te dobre chwile, dlatego już nie możemy się doczekać przyszłego roku i następnej pielgrzymki.