12 października 2023

Rekolekcje na dobry początek "Wiara, nadzieja, miłość"

8 października rozpoczęliśmy nasze Rekolekcje na Dobry Początek w kościele Świętego Krzyża. Wygłosił je dla nas jeden z duszpasterzy – ksiądz Grzegorz Duchnik CM. W tym roku skupiliśmy się na trzech najważniejszych wartościach: Wierze, Nadziei i Miłości.

 

Pierwszy dzień i niedzielna Msza Święta poświęcona była wierze. Usłyszeliśmy Ewangelię Świętego Mateusza i przypowieść o dzierżawcach winnicy. W nawiązaniu do Słowa rozważaliśmy pojęcie wiary, i to, co się pod nim powinno znajdować. Ksiądz Grzegorz zwrócił naszą uwagę na to, jak mocno wiara wiąże się z zaufaniem, którym powinniśmy obdarzać Boga. Wspomniał także o zaufaniu do innych ludzi: „(…) nie da się poznać kogoś w ciągu kilku dni, tygodni czy miesięcy, trzeba mu zaufać (…)”.

 

Drugiego dnia wznieśliśmy się o kilka stopni w naszej drabince i słuchaliśmy o nadziei. Naszym drogowskazem była Ewangelia i przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Ksiądz Grzegorz wskazał nam, że nawet gwałtowne i nieszczęśliwe (na pierwszy rzut oka) zmiany w naszym życiu, mogą mieć dobre efekty. Podkreślił, że nie znamy zamysłów Boga na nasze życie, dlatego tak często nie rozumiemy tego, co się dzieje. Musimy uzbroić się w cierpliwość i nadzieję na to, że Pan prowadzi nas najlepszą ścieżką.

 

Trzeciego dnia dotarliśmy na szczyt naszej drabiny i duchowo wyszliśmy z Dolnego Kościoła, gdzie odbywały się nasze Rekolekcje. Ewangelia św Łukasza o Jezusie przebywającym w gościnie u Marii i Marty wskazuje nam dwa różne spojrzenia na życie, a także na posługę dla Boga. Ksiądz Grzegorz przypomniał nam, że miłość także może wyrażać się w bardzo różny sposób. Siostry z Betanii, każda wedle swojego charakteru, właśnie to wyrażały względem Pana. Posłuchaliśmy także o tym, że relacja, to bycie z kimś, wysłuchanie go, to praca dwóch stron. Nie tylko mówienie, ale dbanie o to, aby kogoś wysłuchać. Jezus dbał o relacje z Ojcem poprzez modlitwę. Zatrzymywał się dając nam przykład jak dbać o relacje z Bogiem, jak trwać w miłości z Nim, a poprzez to, także z drugim człowiekiem.

 

W środę zakończyliśmy nasze Rekolekcje adoracją w ciszy. Spróbowaliśmy po prostu pobyć z Bogiem, aby zaczerpnąć z jego miłości. Naładowaliśmy nasze duchowe baterie, aby móc z Wiarą, Nadzieją i Miłością wkroczyć w kolejny rok formacyjny i akademicki.

 

Agnieszka