11 kwietnia 2022

Wielki Post 2022

Wielki Post 2022 dobiega końca. Przed nami ostatnia część tego okresu – Wielki Tydzień, w którym wspominamy ostatnie wydarzenia ziemskiego życia Pana Jezusa. Warto zadać sobie pytania: jak przeżyłem tegoroczny Wielki Post i czy stałem się lepszym człowiekiem?  Czy rzeczywiście nawróciłem się i uwierzyłem w Ewangelię?

 

Okres Wielkiego Postu jest pełen modlitwy i wielu nabożeństw. Nie zabrakło ich również w naszym Duszpasterstwie. W trakcie wielkopostnych spotkań formacyjnych staraliśmy się zrozumieć znaczenie postu, żalu za grzechy, odkrywaliśmy sens jałmużny oraz modlitwy. Każda prowadzona przez nas Droga Krzyżowa miała inny motyw przewodni:

 

  • Przyjdzie czas, że będą pościć
  • Nie zapomnij…
  • Gdzie jesteś, Panie?
  • Krzyżu Święty. Drzewo przenajszlachetniejsze
  • Miłość na śmierć nie umiera
  • Lecz ludzi dobrej, woli jest więcej
  • Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał…

 

W lepszym przeżyciu Adoracji Najświętszego Sakramentu, Dróg Krzyżowych oraz niedzielnych Mszy Świętych pomagał nam duszpasterski chór akademicki pod dyrygenturą Natalii Zubkowicz. Wyjątkowe rozważania w trakcie nabożeństw, wzbogacone pięknymi pieśniami wielkopostnym, niejednokrotnie poruszały nasze serca i zachęcały do szczerego rachunku sumienia.

 

Okazją do pobycia sam na sam z Jezusem była Ekstremalna Droga Krzyżowa, w czasie której w skupieniu, w ciemności nocy, przemierzaliśmy pieszo 40- kilometrową drogę.

 

W  przygotowaniu do Świąt Zmartwychwstania pomogły nam również rekolekcje wielkopostne pt.: „ Kwiatek, rower i ołówek” wygłoszone przez ks. Macieja Musielaka CM. W trakcie nauk rekolekcyjnych próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy naprawdę zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy ołówkiem w rękach Pana Boga? Jak wielką rolę w budowaniu i umacnianiu relacji z Bogiem odgrywa czytanie Pisma Świętego, wyciszenie i medytacja, a także świadome korzystanie z sakramentów. Ksiądz rekolekcjonista przypomniał nam również jak wielką moc otrzymaliśmy podczas Chrztu Świętego - mimo iż nie pamiętamy tego wydarzenia, ono umacnia nas każdego dnia.

 

Zachęcamy do posłuchania wykonań naszego chóru: https://www.youtube.com/channel/UCWK65IhOMx5H6MFFofNFaEg